Skip links

Tekstil Perliti

Perlit uygulanan makinelerde tıkanma yapmaz, tamburu aşındırmaz.

Hafif olduğu için kullanımı çok kolaydır.

DETAYLAR Hemen Şimdi Ara

Perlit kararlı yapısı nedeniyle, kimyasal reaksiyonlara girmeyen ve suda çözünmeyen bir maddedir. Tekstilde yıkama sektöründe ağartıcı olarak kullanılmaktadır.

Steril bir malzeme olduğu için sağlık açısından da zararlı değildir. Perlit uygulanan tekstil  ürünlerini kısa sürede efektlenmesini sağlar makinelerde yıpranma ponza taşına göre neredeyse yok gibidir.  Tahliye kanallarında tıkanma yapmaz ve hafif olduğu için kullanımı çok kolaydır.

Tekstil Perliti

İnci ile benzerliği sebebiyle Latincede inci anlamına gelen perla kelimesinden türeyen perlit inşaat, tarım ve sanayi sektörlerinde de kullanılmaktadır. Perlit bileşeni kararlı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kimyasal reaksiyonlara girmez ve suda çözünmez. Perlit steril bir malzeme olduğu için insan bünyesine zarar vermez. Ayrıca Tekstil perliti uygulanan ürünü aşınmasına veya makinelerin tıkanmasına sebep olmaz. Tekstil perlitinin düşük yoğunluğa sahip olması kullanımını yüksek miktarda kolaylaştırır. Tekstil sektöründe en çok yıkama işlerinde kullanılan perlit kot yıkama işlerinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca ponza taşına kıyasla daha hızlı olmakla birlikte üründe yarattığı hasar yok gibidir. Tekstilde yıkama amacıyla kullanılan en verimli ürünlerden birisi tekstil perlitidir.

Tekstilde Yıkama Sektörü

Tekstilde yıkama sektörü giyim eşyalarının yıkanmasıyla ilgilenen sektördür. Kumaşın yapısı sebebiyle üretimden sonra yıkanması ve terbiye edilmesi gereklidir. Tüketici sağlığı ve kullanım kolaylığı gibi sebeplerle tekstil üreticileri de ürünlerinin yıkanmasını sağlamalıdır. Ürünlerin yıkanmadan piyasaya sürülmesi veya kullanılması uygun değildir. Tekstilde yıkama sektörünün karşıladığı taleplerden birisi budur ve bu talep sayesinde sektör kendine önemli bir yer edinmiştir. Üretici firmalar büyüklüklerine göre yıkama hizmetini dış sağlayıcılardan satın alabilir veya kendileri sağlayabilir. Bu sektör üzerine çalışan birçok firma vardır. Ülkemizdeki tekstil sektörünün büyüklüğünü de göz önünde bulundurursak yıkama sektörü büyük iş fırsatları sağlayabilir.

Perlitin Makinede Kullanımı

Makinede kullanmak için perlit maddesini seçmek oldukça kolay ve verimlidir. Tekstil perliti tekstilde yıkama işlemlerinde kullanılan farklı ürünlere göre birçok avantaja sahiptir. Kimyasal tepkimelere girmemesi ve sadece halk arasında mide asidi olarak bilinen hidroklorik asit yardımıyla çözülebilir olması önemli bir avantajdır. Bunun yanında kullanımı birçok avantaj sağlar. Örneğin birlikte kullanıldığı diğer kimyasal maddelerle reaksiyon göstermez, onların kimyasal özelliklerini etkilemezler. Ayrıca perlit suda çözünmez, birlikte kullanıldığı ürünün aşınmasına sebep olmaz ve asitlik hesaplamalarında nötr madde olarak davranırlar yani asidik veya bazik özellik göstermezler. Perlitin makinede kullanımı açısından makinede tıkanma yapmaması yıkama makinelerinin kullanım ömrünü uzatır ve tadilat masraflarını düşürür. Ayrıca düşük yoğunluğu sebebiyle ağır değildir bu da kullanımını kolaylaştırır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al