Skip links

Tarım Perliti

Perlitin kimyasal yapısı kararlıdır. Nötr bir malzemedir.

DETAYLAR Hemen Şimdi Ara

Perlitin kimyasal yapısı kararlıdır. Nötr bir malzemedir. Suda erimez, çürümez, kimyasal reaksiyona girmez. Bu özelliği ile tarımda her türlü bitkinin üretiminde kullanılmakta, bitkilerin hastalıklarından korunmasında etkili olmaktadır.

Tarım Sektöründe Perlit Perlitin toplam gözenekliliği %90, havalanma gözenekliliği’ civarında olduğundan toprak drenajını düzenler, havalanmasını sağlar. Perlit bünyesindeki gözenekler sayesinde filtrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Sulama ihtiyacını azaltarak tasarruf sağlar.

İnorganiktir. Hastalık taşımaz, barındırmaz. Çözünebilir iyonların çok az olması sebebiyle tuz ve alkalilik açısından sorun yaratmaz. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH nı kolayca düzenler.
Isı izolasyon özelliği sebebiyle bitkilerin sıcaklık değişimlerinden etkilenmesini asgari seviyeye düşürür.

Ömrü uzundur. Steril üretimde yapısı bozulmadığından topraksız tarımda 6 yıla kadar kullanım ömrü olduğu gibi, üretim ortamının iyileşmesi sebebiyle erken ürün elde etme imkânı sağlar. Yapısı itibariyle fide köklerinde yıpranma ve hasarları önler.

Göllenme, şişme, kabuk oluşturma, balçıklaşma, kötü drenaj, çatlama gibi özelliklerin hiçbirini göstermez.

Topraksız tarım uygulaması birçok dış ülkede %95 lere varan oranlara ulaşmaktadır. Tarımda Perlit tek başına kullanılabildiği gibi, kum, ağaç kabuğu, torf gibi diğer maddelerle birlikte karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Kısacası perlitin Tarımdaki ustun özellikleri :

  • *Perlit infiltrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Ekonomik sulama sağlar.
  • Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik normaldir.
  • Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu  ile ortam pH’ını kolayca düzenler.
  • Isı İletkenliği düşük olduğundan, bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini  en aza indirger.
  • Topraksız tarımda; sterilizasyondan sonra yapısının bozulmaması, üst üste 6 yıl kullanım şansı getirir. Erken ürün almayı sağlar.  Ancak 2 yılda bir değiştirilmesi önerilir.
  •  İnorganik yapısı nedeni ile perlit, yabancı ot tohumu, hastalık gibi tarımsal üretimde sorun oluşturacak konuların dışındadır.
  •  Özel gözenekli yapısı sayesinde bitkiye gereksinim de olduğu zaman suyu verir, su ortamını düzenler. Bitkilerin daha iyi yetişmesini sağlar.

iletisim@bulbuller.com.tr

50. Yıl Mahallesi, B cad.
2002 Sok. No:2
Sultangazi – İSTANBUL

+90 (212) 476 38 38 (pbx)

Bir Başka Açıdan Tarım Perliti

Perlit materyali içeriği sayesinde tarım için son derece elverişli bir maddedir.Tarım perliti sahip olduğu hava boşlukları sayesinde havalandırma ve sulama işlemini son derece verimli bir hale getirir. Sulama ihtiyacını azaltığı için su tasarrufu sağlar.Anorganik bir madde olan perlit yüksek ısıda dahil özeliğini korur ve içeriğindeki hava boşlukları sayesinde bitkinin ihtiyaç duyduğu ısı oranını her daim sağlar. Perlit uzun ömürlü bir materyaldir, topraksız tarımda 6 yıl kullanabilirsiniz.

Çimlendirme Ortamı Olarak Perlit

Sebze ve çiçek tohumlarında çimlendirme ortamı olarak perlit kullanımı şu şekildedir. Saksı Perlit-Torf ikilisiyle doldurabilir ya da sadece perlit kullanabilirsiniz. Saksıyı tercihinize göre perlitle doldurduktan sonra normalden daha derine gelecek şekilde tohumu gömün yeterli miktarda ıslattıktan sonra fide halini alması için bırakın. Fide haline gelen tohum son derece hassas bir yapıdadır sarsmamaya özen göstermelisiniz.Toprak yerine perlit kullandığınız da fideye zarar verme endişeniz olmasın çünkü perlit fidenin köklerini yıpranma ve hasardan korur.

Köklendirme Ortamı Olarak Perlit

Köklendirme ortamı olarak perlit kullanımı oldukça basittir. Köklendirmek istediğiniz bitkiyi koymak için bir saksı hazırlayın, saksının içerisine önceden ıslatmış olduğunuz perliti koyun bitkiyi içine yerleştirin ve daha sonradan perlitin nemli kalmasını sağlayarak bitkinizi yetiştirin. Köklendirme ortamı için sadece perlit kullanmak istemiyorsanız diğer materyallerle belirli oranlarda karıştırmanız yeterlidir. Perlit her türlü ortama uyum sağladığı için bitkilerinizi büyütmekte oldukça etkilidir. Perlit köklendirme işleminde kullanıldığında köklendirme süresini kısalttığı içinde oldukça tercih edilir.

Tarımda Perlit Kullanımı

Tarımda perlit kullanımı oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Perlit kullanım alanı oldukça geniş bir materyaldir, hemen her toprağa sağladı muhteşem uyum ile bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bütün koşulları sağlar. Tarımda en yaygın olarak süs bitkileri ve seralarda kullanılır. Perlit kullanımına en çok ihtiyaç duyan bitki çilektir. Çilek toprağa ekildikten sonra saksının üst kısmına perlit konur çünkü çilek meyvesi toprağa değerse yanar.

Dünya Çapında Perlit

Dünya çapında perlit hemen her alanda kendisini göstermiştir. Perlit tarım alanındaki kullanımı dışında çim ve toprak sahalarda etkin bir biçimde kullanılır. Perlit  etkili bir toprak düzenleyicisidir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al